Haifux Logo

Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

This page in English

הרצאות בחיפוקס - להנות ולהרוויח

חיפוקס מארח הרצאות איכותיות של טובי המפתחים הישראליים בתחומי הלינוקס והתוכנה החופשית מאז שנת 1999 ברציפות. אם יש נושא מענין שברצונכם לדבר עליו, אנו נשמח לשמוע!

צרו קשר עם רשימת הדיוור של חיפוקס כדי לדון בהרצאות עתידיות אפשריות. אנחנו גם לוקחים הזמנות...

אורכה של הרצאת חיפוקס הינו לכל היותר שעתיים, כולל 10 דקות הפסקה. אם לא ניתן לכסות את הנושא בפירוט מספיק בפגישה אחת, ניתן להקדיש לנושא מספר פגישות.

כל ההרצאות בחיפוקס פתוחות לקהל הרחב, חינם אין כסף. ההרצאה מפורסמת במקומות הבאים:

עזרי ההדרכה הזמינים כוללים מקרן, מחשב המחובר (בדרך כלל) לאינטרנט, ואפשרות לחיבור מחשב נייד. גם לוח לבן מחיק נמצא במקום. אם יש צורך במחשב נייד המריץ לינוקס, חברי המועדון ישמחו להשאיל אחד.

אולם ההרצאות ממוקם בתוך הטכניון, אשר מטיל הגבלות על כניסת רכב. אם יש לכם צורך באישור כניסה לרכב, אנא שלחו בדוא"ל ל- haifuxmaster at haifux.org את הפרטים הבאים, לפחות יומיים לפני מועד ההרצאה:

 • מספר , סוג וצבע הרכב,
 • שמכם המלא
 • ומספר תעודת הזהות שלכם.

הנחיות לשקפים

 • המרצים מתבקשים להשתדל לפרסם את השקפים כמה ימים מראש.
 • המרצים מתבקשים לספק תקציר (באורך של כשני משפטים) שבוע לפני ההרצאה.
 • אנו מבקשים שהשקפים יהיו בפורמט פתוח, למשל html, ps or pdf. פורמטים של OpenOffice.org מקובלים, אך פורמטים פורטביליים יותר עדיפים (כלומר, פורמטים שיש דפדפן עבורם על יותר מחשבים).
 • המרצים מתבקשים לפרסם את קוד המקור של השקפים, ולהצהיר על התנאים על פיהם ניתן לעשות שימוש בשקפים. בקשה זו משמעותית למשל במקרה של שקפים בפורמט pdf, למשל כאלה שנוצרו מקבצי מקור של TeX.
 • כאשר מצוינים קישורים בשקפים, אנא כתבו את מטרת הקישור כך שתראה לעיני הקהל בהרצאה, כמו גם שתודפס כהלכה. זו דוגמא לקישור רע. http://www.example.com היא דוגמא לקישור טוב.
 • אנא הפיקו גרסה נוספת של השקפים, אשר ניתנת להדפסה בקלות. למשל, קובץ html יחיד. זכרו שאנשים רבים רוצים ללמוד את השקפים טרם ההרצאה.

איך ליצור שקפים בפורמט HTML

HTML הוא פורמט פתוח בעל תקנים. השימוש בסטנדרטים מבטיח שכל דפדפן שרוצה לתמוך בהם, יוכל להציג את השקפים כראוי. דרך טובה לוודא שה-html שלכם אכם תקני, היא למקם כפתור "W3C check referer" בעמוד שלכם, כפי שמופיע בתחתית עמוד זה. הקלקה על הכפתור תבדוק את העמוד באופן אוטומטי. להלן נמנה כמה אפשרויות ליצור שקפים בפורמט html:

איך ליצור שקפים בפורמט פתוח תוך שימוש ב-LaTeX

ניתן להשתמש ב-LaTeX כדי ליצור שקפי PDF באיכות גבוהה מאד. המאמר שימוש ב-LaTeX ליצירת מסמכי PDF איכותיים בשביל האינטרנט מאת פ' ד' סטורי מהווה מבוא טכני טוב, ונותן עצות חשובות בקשר לבניית מסמך, שימוש אפקטיבי בצבע וכן הלאה.

הדרכים הנפוצות ביותר ליצירת מסמכי PDF מקבצי מקור ב-LaTeX הן:

 • השתמשו ב-LaTeX כדי ליצור קובץ DVI, המירו אותו ל- פוסטסקריפט באמצעות הנע (דרייבר), (למשל dvips), והמירו את התוצאה ל-PDF באמצעות ps2pdf.
  latex *.tex
  dvips -Ppdf -G0 *.dvi -o
  ps2pdf *.ps
  Dvips תומך בגרפיקת EPS , אך אם תכללו את אותה תמונת eps מספר פעמים, היא תועתק שוב ושוב לתוך מסמך הפוסטסקריפט. Dvips תומך בחבילת pstricks. Dvips אינו תומך בתמונות png ולא ב-jpg; כדי להטמיע קבצים כאלה, תצטרכו להמירם ל eps, למשל: pngtopnm picture.png | pnmtoeps. המרת קבצי png ל-eps באמצעות גימפ מסתיימת בקבצים גדולים ביותר.
 • השתמשו ב- PDFLaTeX כדי ליצור מסמכי PDF ישירות מקבצי מקור של LaTeX. PDFLaTeX תומך בהטמעה של תמונות PNG ושל JPG בתוך קובץ ה-PDF )הוא כולל אותם פעם אחת, אף אם משתמשים בהן מספר פעמים במסמך(, אך הוא אינו תומך ביבוא של גרפיקת EPS, ולא בחבילת pstricks. ניתן להמיר גרפיקת EPS ל-PDF כדי לכלול אותן במסמך באמצעות הסקריפט epstopdf; כתחליף ל-pstricks ניתן להשתמש ב- pdftricks.
הקלאסים הבאים ב-LaTeX שמושיים ליצירת מצגות:
slides
קלאס ליצירת שקפי מצגות, חלק מהפצת LaTeX הבסיסית. מספק פעולות בסיסיות, כולל overlay. תחת LaTeX 2.09 (הישן) היה צורך להריץ אותו תוך שימו בתוכנית נפרדת. SliTeX.
seminar
מספק יותר פונקציות מאשר קלאס ה-slides. תומך במעברים מונפשים בין שקפים. דוגמא של הקלט והפלט של seminar ניתן לראות בהרצאה 72.
prosper
קלאס שייעודו יצירת שקפי PDF אשר דומים במראם לתוכנית מסחרית מסויימת. התמיכה במעבירם מונפשים בין שקפים היא יותר ישירה מאשר עם seminar, אך התמיכה בעברית קשה יותר מכיוון שהקלאס מסתמך הרבה על פוסטסקריפט. הקלאס תלוי בחבילה pstricks, ולפיכך אינו עובד עם PDFLaTeX. יש לקלאס מדריך לימודי; דוגמא לקלט ולפלט של היתן לראות בהרצאה 63.
beamer
דומה בתפיסתו ל-prosper, אך מיועד לעבוד עם PDFLaTeX.

איך ליצור שקפים בפורמט פתוח באמצעות כלי הכנת מצגות גרפיים (WYSIWYG)

הפורמט הפנימי של הכלים של OpenOffice.org הוא פורמט פתוח, מכיוון שהתוכנה שכותבת את השקפים היא תוכנה חופשית.
 • simpress מתוך חבילת Open Office.
 • LyX יוצר קבצי TeX תוך שימוש במנשק משתמש נוח מאד.
 • kpresenter מחבילת koffice.

איך ליצור שקפים בפורמט פתוח תוך שימוש בכלי מצגות לא-גרפיים

 • Perl-Point. הקישור הוא להרצאה על Perl-Point, שנכתבה ב-Perl-Point, ואשר כוללת את קוד המקור של ההרצאה. Perl-Point מסוגל ליצור גם פלט LaTex וגם פלט HTML.
 • DocBook מכיל מציג שקפים שמסוגל לתרגם DocBook/XML למגוון פורמטים: HTML, TeX, Word RTF וכן הלאה.
 • MagicPoint. יוצר קבצי פוסטסקריפט גדולים וקבצי HTML ללא קישורים או קבצי GIFs גדולים. דוגמא לקלט ולפלט ניתן לראות בהרצאה 44.
אם יש לכם הערות או תוספות לרשימה זו, אנא ספרו לנו.

פנו לhaifuxmaster בhaifux.org בנוגע לאתר זה.